Prázdniny…
Co si představíte pod slovem PRÁZDNINY? Jako mamince mi probíhají hlavou slova dovolená, odpočinek, zábava, sluníčko, grilování, ale také hlídání, vaření, starost jak a čím zabavit děti, bezpečnost… A jako policejní preventistce? Bezpečně u vody, Na kole s přilbou, Řídím, piju nealko pivo, Zebra se za tebe nerozhlédne, Zabezpečte se. To jsou všechno preventivní projekty, které v tomto období policisté realizují. Za dětmi chodíme do škol a říkáme jim, na co by si měly o prázdninách dávat pozor, na co pamatovat, co je pro jejich bezpečnost důležité a také co by je mohlo ohrozit. Víte také Vy, rodiče, jak se chovat „bezpečně“?
Pojďme se tedy podívat na pár rad a doporučení, na co bychom neměli v období letních prázdnin zapomenout, na co myslet, když dítě necháme samotné doma nebo když jde s kamarády ven. Vezmeme to postupně.
Dovolenáááá
Každý se rád pochlubí, sdílí své nadšení z blížící se dovolené, na kterou už se tak dlouho těší. Ale co je třeba všechno udělat, aby nás po návratu domů nečekalo nemilé překvapení?
Můžeme jet? Autem…
Než vyrazíte, zkontrolujte výbavu a technický stav Vašeho vozidla.
Můžeme jet? Na kole…
Ať už děti vyrazí z domova pěšky nebo na kole, měly by znát zásady bezpečného chování v silničním provozu a měly by se orientovat v dopravních značkách, se kterými se cestou mohou setkat. Cyklista do 18 let je povinen mít na hlavě přilbu. Aby přilba splnila svůj účel, musí na hlavě držet pevně a neměla by sklouzávat v žádném směru. Tam, kde je vyznačena cyklistická stezka, používejte ji!
My dospělí bychom měli vždy včas zvážit, kde si mohou děti hrát co nejbezpečněji, bez kontaktu s běžným provozem. Dítě v zápalu vlastní činnosti obvykle reaguje zcela jinak, než bychom předpokládali od dospělého.
Každý řidič by měl zpozornět, když v blízkosti silnice vidí děti. Čekejte nečekané!
Jdeme do vody?
Mnoho dětí vodu miluje! Voda však dokáže být velmi nebezpečná. Neznalost vodní plochy se může stát osudnou i pro dospělého člověka.
Je lepší navštívit koupaliště minimálně ve dvou. U menších dětí pak výhradně za doprovodu dospělých. Malé děti mějte u vody neustále na dohled. Vybavte je plaveckými pomůckami. Při koupání v domácím bazénu nebo na koupališti nikdy nenechávejte děti bez dozoru!
Samo doma…
Pokud dítě zůstane samo, měli byste si určit pravidla, která budete se svým dítětem dodržovat.
Připomeňte svým dětem důležitá telefonní čísla. Tísňová linka Policie ČR – 158, Hasičský záchranný sbor – 150, Zdravotnická záchranná služba – 155 nebo linka 112 – telefonní číslo na všechny tyto záchranné složky
… u počítače
Poučte děti o tom, jak mají chránit své soukromí – nesdělovat svá telefonní čísla, rodná čísla, adresu bydliště, kde se pohybují či zda s rodiči odjíždí na dovolenou.
Táborníci…
Není od věci, pokud někdo pořádá letní tábor pro děti, kontaktovat konkrétní osobu, znát přesnou adresu organizace a informovat se o předešlých aktivitách. Pak se můžou rodiče spolehnout, že jejich děti budou v dobré a profesionální péči.
Před odjezdem na tábor je dobré dítě poučit. Mělo by vědět, že na nebezpečné předměty jako injekční stříkačky, jehly a jiné nikdy nesmí sahat a má oznámit dospělému, že nějaký nebezpečný předmět našlo.
Pokud se dítě ztratí třeba při hře v lese, je dobré, aby zůstalo na jednom místě, lépe se pak dá dohledat.
Děti! Dospělí! Dbejte na bezpečnost svou, svých blízkých, ale také ostatních. Ať si prázdniny užijete naplno!